O čaji

Milovníci japonského čaje už jistě tuší, že zde se nejedná o „klasiku“. Japonsko se totiž neproslavilo právě výrobou tmavého čaje a mezi úžasnými zelenými čaji typu Sencha a Gyokuro, které tvoří nejznámější část japonské produkce čajů, pak působí tato rarita skutečně jako zjevení.

Jedná se o lokální specialitu z japonského ostrova Honšú, prefektury Toyama (dříve i Fukui), spadající do kategorie tzv. tmavých čajů KURO-CHA. Takto se skupina nazývá dle tradičního čínského dělení. Česky pak tyto čaje nazýváme obvykle jako DODATEČNĚ FERMENTOVANÉ. Procesem zpracování má tedy tento čaj nejblíže k PU-ERHU, čínskému dodatečně fermentovanému čaji, který je v našich končinách přeci jen známější. Správně bychom měli tento čaj (či spíše touto metodou zpracované lístky) tedy nazývat Kuro-cha. Název Batabata je v podstatě zachycení zvukové podoby šlehání čaje metličkou v misce. Zdá se však ze se tento název i „obchodně“ ujal a proto se dnes tak říká i suchému materiálu.

Jde o letní hrubý sběr, kdy se listy i s řapíky ihned po natrhání hluboce spařují (asi 10 minut), poté se hnětou a svinují (cca 20 min), aby se tímto způsobem zvláčněné a „naložené“ v uvolněné šťávě uložily do speciálních beden vyložených rohožemi. Zde se materiál nechá kvasit asi 20 dní, přičemž se neustále kontroluje teplota a vlhkost. Když teplota příliš vzroste, listy se protřesou a pak opět uloží. To se opakuje dle potřeby, až se nakonec listy vyjmou z beden a rozprostřou k usušení na slunci. Proschlý čaj se skladuje v pytlích.

Pro čajovny a obchody

  • Chcete-li nabízet Batabata čaj ve své čajovně či obchodě, kontaktujte nás. (viz sekce "prodejní místa")
  • batbatacha.jpg

Batabata a vegetariánství

Každý, kdo hledá vitamín B12 a nechce jíst maso, může nalézt jiný a dokonce chutný zdroj tohoto důležitého vitamínu. Podle studie, kterou zveřejnili japonští vědci, mohou některé bakterie působíci při výrobě speciálních čajů produkovat právě vitamin B12. Vědci tak potvrdili značné množství vitaminu B12 v Batabata-cha.

Více v sekci Batabata a věda...